Ethernet kablosu RJ45 renk sıralaması, kablo içindeki 8 telin (veya 4 çift telin) düzenini belirleyen bir renk kodudur. Bu renk koduna uyulması, Ethernet kablosunun her iki ucunda da doğru şekilde sonlandırılmasını sağlar. Ethernet kablosunun konektörü iki standartta mevcuttur: T568A ve T568B. Bu iki standart arasında elektriksel bir fark yoktur, yani ikisi de aynı performansı verir. Bu standartların seçimi, kuruluşun ve ülkenin tercihine bağlıdır. Bu standartlardan biri kullanılırken, tutarlı olunması önemlidir.

T568A standardı, 90’lı yıllarda yaygın olarak kullanılan bir standarttır. Hala kullanılmaktadır, ancak T568B daha yaygındır. T568A kablolamasının önemli bir özelliği, tek çiftli ve iki çiftli USOC (Universal Service Ordering Code) kablolama şemalarıyla geriye dönük uyumlu olmasıdır. T568A’nın renk kodu ve pinout açıklaması aşağıdaki tabloda verilmiştir.

PinTel RengiSinyalSinyal Açıklaması
1Beyaz/YeşilTX1+Veri Gönderme +
2YeşilTX1-Veri Gönderme –
3Beyaz/TuruncuRX+Veri Alma +
4MaviTX2+Çift Yönlü Veri Gönderme +
5Beyaz/MaviTX2-Çift Yönlü Veri Gönderme –
6TuruncuRX-Veri Alma –
7Beyaz/KahverengiTX3+Çift Yönlü Veri Gönderme +
8KahverengiTX3-Çift Yönlü Veri Gönderme 
T568A RENK KODLAR

T568B standardı, mevcut Ethernet uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bir standarttır. T568A’ya göre gürültüden daha iyi koruma sağlar ve sinyali daha etkili bir şekilde izole eder. T568B, sadece tek çiftli USOC kablolama şemasıyla geriye dönük uyumludur. T568B’nin renk kodu ve pinout açıklaması aşağıdaki tabloda verilmiştir.

PinTel RengiSinyalSinyal Açıklaması
1Beyaz/TuruncuTX1+Veri Gönderme +
2TuruncuTX1-Veri Gönderme –
3Beyaz/YeşilRX+Veri Alma +
4MaviTX2+Çift Yönlü Veri Gönderme +
5Beyaz/MaviTX2-Çift Yönlü Veri Gönderme –
6YeşilRX-Veri Alma –
7Beyaz/KahverengiTX3+Çift Yönlü Veri Gönderme +
8KahverengiTX3-Çift Yönlü Veri Gönderme –

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.