İstanbul’un yeniden yapılanması projesi olarak bilinen İstanbul Yenileniyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir girişimi olup, amaçları arasında, riskli konut stoklarının güvenli, çevre dostu ve depreme dayanıklı binalara dönüştürülmesini sağlamak yer almaktadır. Bu proje, KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinin de dahil olduğu bir online bilgilendirme ve destek platformudur.

İstanbul Yenileniyor, olası bir İstanbul Depremine karşı dayanıksız olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde sizlere yardımcı olmayı hedeflemektedir. İlk aşamada, özel mülkiyette yer alan ve 1999 yılından önce inşa edilmiş olan yapılar başvurulara açıktır. Bu kriterleri sağlayan yapınız ve üzerinde bulunduğu arsa için başvuru yaparak, yenilenme sürecine dahil olabilirsiniz.

İstanbul Yenileniyor projesi, yenilenme sürecini başvuru, teklif ve uzlaşma olmak üzere üç aşamada gerçekleştirir. Başvurunuz sonrasında, sisteme kaydedilen iletişim bilgileriniz (e-posta ve SMS) aracılığıyla, başvurunuzun değerlendirme sürecini takip edebilir ve bilgilendirme formunu 7 iş günü içinde görüntüleyebilirsiniz. Teklif ve uzlaşma aşamalarına geçmek için ise “İstanbul Yenileniyor Süreci” başlığı altındaki yol haritasını takip etmeniz gerekmektedir.

Eğer sisteme dair daha fazla bilgi veya destek ihtiyacınız varsa, 444 06 04 no’lu çağrı merkezini arayabilir veya Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul yenileniyor web sitesinden başvuru yaptıktan sonra aşağıdaki evrakların sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Gerekli belgeler:
1-Başvuru/Temsil Yetki Belgesi (zorunlu)
2-Tapu Takyidat Belgesi (zorunlu)
3-Resmi İmar Durumu.pdf (zorunlu)
4-Mevcut Ruhsat Projesi / Rölöve (zorunlu)
5-Riskli Yapılara İlişkin Belgeler
6-Hazırlanan Fizibilite, Proje ve Sözleşmeler

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.