BUSKİ Abone Rehberi
Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürlüğü, Bursa ilinde su ve atıksu hizmetleri sunan bir kuruluştur. BUSKİ abonesi olmak veya abonelik işlemlerini yapmak isteyenler için, BUSKİ’nin resmi web sitesinde Abone Rehberi bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde, abonelik işlemleri ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtları, gerekli evraklar, teminat bedelleri, tarifeler, ödeme yöntemleri, arıza bildirimi, su sayacı bağlantı esasları gibi konularda bilgiler verilmektedir.

Abonelik İşlemleri
BUSKİ abonesi olmak için, aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekmektedir:

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi
Yapı kullanma izin belgesi
Teminat bedeli
Teminat bedeli, abone tipine göre değişmektedir. Mesken, işyeri, inşaat ve atıksu aboneleri için farklı teminat bedelleri uygulanmaktadır. Teminat bedelleri, BUSKİ’nin web sitesinde Abone Rehberi bölümünde yer almaktadır.

Abonelik işlemleri, BUSKİ’nin merkez ve ilçe şubelerinden yapılabilir. Ayrıca, ilk abonelik dışındaki işlemler, E-BUSKİ, E-Devlet, BUSKİ Mobil uygulama aracılığıyla da yapılabilmektedir. Abone isim değişikliği işlemi yapıldıktan sonra, su en geç 24 saat içinde açılmaktadır.

Ödemeler ve Tahsilat
BUSKİ aboneleri, su faturalarını çeşitli yöntemlerle ödeyebilmektedir. Ödeme yöntemleri şunlardır:

BUSKİ şubeleri
Anlaşmalı bankalar
PTT şubeleri
Kredi kartı ile online ödeme
Otomatik ödeme talimatı
Mobil ödeme
Ödeme yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiler, BUSKİ’nin web sitesinde Ödemeler ve Tahsilat bölümünde bulunmaktadır. Ayrıca, borcunu taksitlendirmek isteyen aboneler, BUSKİ şubelerine başvurarak, taksitlendirme işlemi yapabilirler.

Tarifeler, BUSKİ’nin web sitesinde Tarifeler bölümünde yayınlanmaktadır. Tarifeler, abone tipine, su tüketim miktarına ve atıksu durumuna göre değişmektedir. Tarifeler, her yıl BUSKİ Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Arıza/ALO 185
BUSKİ aboneleri, su ve atıksu ile ilgili her türlü arıza, şikayet, talep ve önerilerini, BUSKİ’nin ALO 185 hattına bildirebilirler. ALO 185 hattı, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Arıza bildiriminde bulunan aboneler, arıza durumunu ve çözüm sürecini, BUSKİ’nin web sitesinde Arıza/ALO 185 bölümünden takip edebilirler.

Su Sayacı Bağlantı Esasları
BUSKİ aboneleri, su sayacı bağlantı işlemlerini, BUSKİ’nin belirlediği esaslara göre yapmalıdırlar. Su sayacı bağlantı esasları, BUSKİ’nin web sitesinde Su Sayacı Bağlantı Esasları bölümünde yer almaktadır. Bu bölümde, su sayacı bağlantı şartnamesi, su sayacı bağlantı resimleri, su sayacı bağlantı örnekleri gibi konularda bilgiler verilmektedir.

BUSKİ BURSA WEB SİTESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.